Nadmiar wody w organizmie określany jest jako retencja wody albo obrzęk wodny. Co przyczynia się do powstawania takich obrzęków? Jak pozbyć się wody z organizmu?
Obrzęki wodne – co to jest?
Zatrzymanie wody, znane również jako obrzęk wodny, występuje w przypadku nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach organizmu.
Gromadzenie się wody powoduje obrzęki, szczególnie w nogach, kostkach i stopach, rękach, na twarzy, a także wywołuje inne objawy, między innymi przemęczenie, nadmierną senność, uczucie ciężkości, trudności w ruchomości kończyn.
Co może powodować obrzęki wodne?
Do zatrzymania wody w organizmie może dojść w różnych sytuacjach. Jakie są główne przyczyny takiej dolegliwości?
Zmiany hormonalne
Zmiany hormonalne są jednym z głównych powodów powstawania obrzęków wodnych. Występują między innymi podczas ciąży, towarzyszą zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS), menopauzie, problemom z tarczycą.
Niektóre choroby
Zatrzymanie wody powodują różne rodzaje schorzeń, takie jak choroby serca, wątroby lub nerek. Może dochodzić wtedy do znacznych obrzęków, a także innych objawów, na przykład duszności, bólów w klatce piersiowej.
Leki
Niektóre leki, takie jak leki na ciśnienie krwi, środki antykoncepcyjne, mogą również powodować zatrzymanie wody.
Nieodpowiednia dieta
Stosowanie diety o dużej zawartości soli może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie. Również problem ten pojawia się w przypadku diety ubogiej w żelazo, potas, witaminy z grupy B.
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Można wykorzystać różne metody, aby zmniejszyć nadmierną retencję wody oraz zredukować widoczne obrzęki. Jak pozbyć się wody z organizmu?
Podniesienie nóg
Podniesienie nóg powyżej serca może pomóc zmniejszyć obrzęk nóg i stóp, dlatego warto pamiętać o tym, by przy wypoczynku unosić je.
Poruszanie się
Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęków wodnych, dlatego warto korzystać z ruchu, na przykład spacerów, biegania, nordic walkingu, pływania.
Ograniczenie spożycia soli
Zmniejszenie spożycia słonych pokarmów oraz mniejsze solenie posiłków może pomóc w ograniczeniu obrzęków wodnych i zapobiega ich powstawaniu.
Noszenie wyrobów uciskowych
Pończochy kompresyjne, rajstopy oraz podkolanówki o właściwościach kompresyjnych mogą pomóc poprawić krążenie i zmniejszyć obrzęk nóg.
Picie wody
Picie dużej ilości wody, około 2 litrów dziennie, może pomóc wypłukać nadmiar sodu i jednocześnie zmniejszyć retencję wody w organizmie.
Należy pamiętać o tym, że zatrzymanie wody może być również objawem poważniejszej choroby, dlatego wtedy, gdy pojawiają się trwałe obrzęki lub inne objawy, takie jak przyrost masy ciała, ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu lub trudności w oddawaniu moczu, należy zwrócić się do lekarza.